Pripravený na novú výzvu? Poď k nám

Čo je SEO?

Search Engine Optimization (SEO; optimalizácia pre vyhľadávače) by mohol byť pokojne buzzword 21. storočia. Prvýkrát sa v éteri vyskytol niekedy v roku 1997, no samotná optimalizácia prebieha konštantne už od polovice 90. rokov.

Už vtedy sa zodpovední ľudia, toho času najmä webmasteri, pokúšali o prvú formu optimalizácie, ktorá mala zvyšiť potenciál organického, t.j. neplateného zobrazenia (vyhľadania) vašej stránky v zozname výsledkov (tzv. SERP – Search Engine Results Pages).

Organic vs Paid Search

Porovnanie: Platené vyhľadávanie vs. Organické vyhľadávanie

Crawling a indexácia

Spôsob, akým sa do vyhľadávačov vaša stránka dostala bol veľmi jednoduchý a v princípe zostal zachovaný dodnes. Spider alebo crawler daného vyhľadávača sa za istý čas dostal na váš web, prečesal ho, zozbieral potrebné informácie (najmä kľúčové slová v meta tagoch či index.htm) a na základe toho vám určil priečku vo výsledkoch vyhľadávania.

Webmasteri boli však s pribúdajúcimi webmi (a aj vyhľadávačmi) nútení plošne zvyšovať svoju organickú pozíciu a tak začali plniť weby čoraz väčším počtom kľúčových slov – v tej dobe to bola jedna z hlavných techník ako dostať web o stupienok vyššie.

Často išlo až o manipuláciu výsledkov a relevancia vyhľadávania – tak potrebná pre životaschopnosť vyhľadávačov a udržanie si ich užívateľov – rapídne klesala. Mizériu ilustrovala udalosť, kedy si SEO brandža vymyslela white hat a black hat (niečo ako black list) kategórie, ktoré rozlišovali medzi kvalitným a manipulatívnym SEOm, proti ktorému začali bojovať samotné vyhľadávače spolu s poctivými SEOčkármi.

Revolúcia prišla s Googlom

Riešenie a postupné zdokonaľovanie SEO priniesol až nástup a rozmach Googlu. Larry Page so Sergeyom Brinom totiž položili úspech svojho biznisu na vecičke menom PageRank. Ide o nimi vyvinutý algoritmus posudzovania dôležitosti webových stránok, ktorý má veľký vplyv na pozíciu vášho webu pri vyhľadávaní.

PageRank predpokladá pravdepodobnosť s akou by užívateľ pri surfovaní natrafil na konkrétny web, a to na základe kvality stránok, ktoré naň odkazujú. V praxi – čím viac kvalitných webov na vás odkazuje, tým lepší PageRank máte.

On-page a off-page faktory

Práve príchod PageRanku vniesol do sveta SEO úplne nový rozmer. Zrazu sme začali faktory alebo techniky optimalizácie deliť na on-page a off-page. On-page boli síce už známe a používané, no došlo k ich rozšíreniu. Dnes patria k hlavným on-page faktorom, podľa ktorých vyhľadávače určujú pozície webov:

 • ich názov
 • použité meta tagy a kľúčové slová
 • kód a architektúra webu
 • použité odkazy, vrátane anchor textu
 • frejmy
 • JavaScript
 • či dokonca umierajúci Flash

Off-page faktory, ktoré pomohol rozvinúť Google sú najmä:

 • kvalita domény (s pomlčkou to máte v živote ťažšie)
 • mapa stránky (sitemap) a s ňou súvisiaci PageRank
 • linkbuilding / linkbaiting a spätné odkazy (backlinks / inbound links)
 • či návštevnosť stránok

Ako na úspešné SEO po roku 2015?

Je množstvo faktorov, na ktoré treba brať ohľad pri plánovaní vašej budúcej SEO stratégie. Pri príprave úspešného SEO koktejlu nezabudnite:

 • zrýchliť váš web (až 47% ľudí očakáva jeho načítanie za menej ako dve sekundy)
 • vnímať UX (user experience) ako hlavný stavebný kameň vášho webu
 • na kvalitu a relevanciu (aj doplnkového) obsahu (unikátnosť, expertíza..)
 • obmedziť vyrušujúce reklamy či iné prvky na webe
 • že vyhľadávané kľúčové slová sa vzťahujú k témam
 • prepojenia kľúčových slov s doménou (vyhľadávaný výraz v linku)

SEO je super, ale nie je easy. Je to dynamický proces, ktorý je potrebné neustále sledovať a odporúčané zlepšenia aplikovať. Na konci dňa vám však pomôže lepšie zacieliť na užívateľa vášho webu, produktu či služby.

Šikovní ľudia (patria) do TRIADu

(DIGITAL) IDEAMAKER & COPYWRITER - V TRIADe sa nedelíme na "digitálnych a nedigitálnych" ľudí, ale ak si doma zatiaľ v digitále a ATLko sa ešte len chceš naučiť, tak ťa s radosťou prichýlime a priučíme. Prihlás sa k nám >>

ACCOUNT MACGYVER - Hľadáme ostrieľaného človeka, ktorý sa nebojí veľkých výziev ani náročných klientov, na riešenie problémov mu stačí kancelárska spinka a nielen v digitále je ako ryba vo vode. Jednoducho, TRIADovského account managera, ktorý sa vynájde v každej situácii ako rodený MacGyver. Cítiš sa na to? Odpovedz na zákerné otázky a si v hre!

SOCIAL MEDIA PLANNER - Čísla, cielenie, optimalizácia a refreshovanie nabiehajúcich výsledkov je to, čo ťa napĺňa šťastím? Ak miluješ skúšať a neustále tak posúvať hranice svojich aj klientových možností a už si čo-to v živote aspoň na Facebooku odpromoval, poď sa realizovať k nám do TRIADu! Prihlás sa tu >>

COMMUNICATION SPECIALIST - Komunikácia je tvoje druhé meno a svoje šťastie nachádzaš v rozhovoroch s ľuďmi či už naživo alebo cez internet? Ak nie si platený troll, ale človek, čo sa jednoducho "baví" s ľuďmi a k tomu si zorganizovaný typ, máme pre teba super miesto! Prihlás sa tu >>

BRAND CONTENT CREATOR - Si kreatívna duša, ktorá vie vymyslieť autentickú reklamu na akýkoľvek produkt a ešte za to žne úspechy v podobe pozitívnych reakcií na sociálnych sieťach? V tom prípade je tento job presne pre teba! Prihlás sa tu >>