Pripravený na novú výzvu? Poď k nám

Čo je NFC?

Okrem pozornosti fanúšikov amerického futbalu (NFC je napríklad aj National Football Conference) by skratka NFC nemala uniknúť ani marketérom. NFC, teda Near-Field Communication je totiž komunikácia na krátku vzdialenosť pomocou NFC zariadení a čipov, využiteľná aj na interaktívnu reklamu.

NFC technológia, spolu s príslušnými appkami, zabezpečuje prenos informácií troma rôznymi spôsobmi:

  1. zariadenie s NFC čipom (napr. smartfón) sa správa ako akákoľvek bezkontaktná karta (napr. platobná)
  2. zariadenie s NFC čipom číta informácie z tzv. NFC tagu (zväčša ide o nálepku s NFC čipom)
  3. zariadenie s NFC aktívne komunikuje s inými zariadením NFC (napr. tablet so smartfónom)
NFC tag

NFC tag môže vyzerať aj takto.

V prípade NFC teda musíme rozlišovať či ide o aktívne zariadenie alebo len pasívny čip, ktorý môže fungovať aj bez energetického zdroja – čo je zásadný rozdiel oproti ostrieľaným dátovým prenosom ako IrDA alebo Bmtt, čítaj Bluetooth.

Na to, aby takýto prenos informácií nastal, nesmú byť zariadenia od seba vzdialené viac ako 10 centimetrov. Omnoho typickejším znakom je však priloženie oboch zariadení k sebe – čo dôverne poznáme najmä pri bezkontaktných platbách.

Bezkontaktné platby

Práve rozvoj NFC umožnil nástup platieb, ktoré šetria váš čas, nervy aj peniaze – viac ako 20 eur totiž bez zadania PIN kódu nezaplatíte. Ešte ďalej však zašli výrobcovia mobilných telefónov spolu s operátormi. Ak máte Android smartfón alebo najnovší iPhone (ten ohýbateľný), NFC sim kartu a operátora s bankou, ktorí takúto platbu umožňujú, namiesto plastikovej karty v peňaženke vám stačí k platobnému terminálu priložiť mobil a peniaze sú fuč.

Na marketingové účely, o konkurentovi iBeacon od Apple sme písali tu, sa využíva najmä 2. vyššie spomenutý spôsob.

Modelová situácia

Stojíte pred bratislavskou Kunsthalle a netušíte či je ten hnedý Renault naozaj prerobený alebo ide len o očný klam. A tak si vytiahnete mobil, priložíte ho k nálepke na skle „výkladu“ a pomocou aplikácie Android Beam sa vám na obrazovke zjaví autor, info o diele, prípadne možnosť zakúpiť si lístok na výstavu online. Smart riešenie pre váš smart fón.

Pozrite si, ako využil NFC vo svojej printovej reklame Lexus a inšpirujte sa.

Šikovní ľudia (patria) do TRIADu

COPYWRITER & IDEAMAKER v jednej osobe je top príležitosť pre kreatívca, ktorému je aktuálny priestor na rast malý a chce sa ďalej učiť robiť lepšie a lepšie integrované kampane. Poď si >>

ACCOUNT MANAGER - je u nás ten, kto sa nebojí veľkých výziev ani náročných klientov, ktorým preposielač nestačí, a vie si poradiť nielen v digitále. Jednoducho, hľadáme TRIADovského account managera, ktorý sa vynájde v každej situácii. Cítiš sa na to? Viac o tejto pozícii >>>

ACCOUNT DIRECTOR-a sme naposledy hľadali v roku 2014, ak máš na to skúsenosti a trúfneš si, hlás sa teraz, nech nevyčkávaš do roku 2024! Viac info >>

Pripravený na novú výzvu?
Hľadáme ťa!
Poď k nám