Pripravený na novú výzvu? Poď k nám

Návod na Facebook Live Stream

Viete, čo robí Live Stream na Facebook-u takým lákavým? Možno je to práve aktuálnosťou obsahu a možno práve tým, že ho môžu používatelia real-time ovplyvňovať komentármi. Zároveň je však veľmi prchavý a vplyv používateľov na dej videa môže spôsobovať vrásky nejednému streamujúcemu. Jeho spracovanie a správne uvedenie môže byť tak náročné, že niekedy spôsobí nečakaný negatívny efekt. Niekoľko sme si ich už otestovali a vyskúšali na vlastnej koži. Čo robiť/nerobiť pre to, aby bol Live Stream dobrý sluha a nie zlý pán?

POHĽAD Z PRODUKČNÉHO TÍMU

Tok dát môže byť ničivou lavínou

 • Keď nepôjde wifi/internet, nepôjde ani Live Stream. Aké primitívne, ale práve na dostatočné pripojenie sa môže zabudnúť, alebo ho môže ovplyvniť nečakaná situácia (odstávka prúdu, pripojenie veľkého počtu ľudí na wifi…).
 • Pokiaľ plánujete vysoko profi Live Stream z viacero kamier a ich vzájomných mixov v nádhernom rozlíšení, dátový tok je tak veľký, že klasické wifi prenosy môžu vypadnúť. Sú príliš nestabilné, a preto treba mať v zálohe mobil s kvalitným 4G internetom. Ak je to možné v daných podmienkach, určite odporúčame sieťový kábel.

Live Stream nepotiahne len Duracellko🐇

 • Povinná výbava livestreamistu: nabité batérie do kamier, nabité mobily. Už pri testovaní treba rátať s tým, že vybíjanie baterky je veľmi rýchle. Odporúčame mať na live novú šťavu, alebo riešiť externé napájania (cez káblik a powerbanky).

Audio

 • Hudba/hovorené slovo môže byť často stavebný kameň v kreatíve Live Stream-u. Správna hudba môže dodať potrebnú emóciu. Pokiaľ je mikrofón napojený na PC, je potrebné ho zapnúť ako primárny výstup a built-in mikrofón na počítači úplne odstaviť.
 • Každá hudba má svoju licenciu, podľa ktorej sú jasné jej použitia. Pokiaľ využijete hudbu, na ktorú nemáte právo, Live Stream môže zmiznúť do zabudnutia a vy ho už nenájdete a ani jeho výsledky. Pozor na vonkajšie ruchy, kde Facebook rovnako môže vyhodnotiť konkrétnu pesničku.

Offline 

 • Pokiaľ robíte Live Stream z mobilu, nezabudnite na to, že vám kedykoľvek môže niekto zavolať. „Režim lietadlo“ alebo iný režim, ktorým si viete vypnúť signál, vám s tým pomôže.

Testuj, testuj a testuj

 • Testuj presný set-up, t.j. presné miesto, kde sa to bude odohrávať, s konkrétnou technikou, kamerami, káblami, baterkami, počítačom…
 • Uskutočnite test určite niekoľko dní pred stream-om, aby ste mali časovú kapacitu riešiť prípadné problémy. Okrem testu je potrebný čas pred Live Stream-om, kedy sa pripraví technika, pozapájajú sa káble a ešte sa otestuje v rýchlosti prenos cez internet a pod.
 • Pokiaľ sa chystáte robiť Live Stream z viacero kamier, väčšina Live Stream mašiniek – SWITCHER. ENCODER sníma jeden tok signálu, teda ten, aký sa nastaví v settings (napr 1920×1080 50p). To znamená, že všetky zariadenia musia vysielať rovnaký signál, inak ho switcher nezobrazí. Existujú zariadenia, ktoré vedia konvertovať tieto signály. Sú veľmi šikovné, len, samozrejme, drahšie.
 • Počas Live Stream-u musíte poznať svoju techniku. Pokiaľ nemáte skúsenosti s konkrétnymi prístrojmi na Live Stream, pre pokoj na duši si radšej dajte aj 2 testovačky.

Plán B

 • Live Stream je akčná forma, kde sa môže stať príliš veľa totálnych komplikácií (či už z vašej strany alebo z Facebook platformy, ktorá sa neustále mení).
 • Vytvorte si modelové situácie, aby ste vedeli čo najrýchlejšie reagovať. Vytvorte si iné kombinácie a alternatívy pripojení a všetky káble majte vo väčšom množstve, ako je reálne potrebné. Káble treba mať aj do zálohy, ak by sa nejaký pokazil. Niektoré zariadenia sú veľmi citlivé na typ kábla.
 • Ak sa stane, že hodinu pred Live Stream-om z nejakého dôvodu nejde druhá kamera, tak radšej okresajte záber na jednu, len nech je to na 100 % ok.
 • FB Live Stream je unikátny a jeho produkcia je len na jeden pokus. Akonáhle sa Live Stream spustí, nedá sa pauznúť a pokračovať  s ním neskôr. Maximálne sa niekomu na pár sekúnd zastaví záber kvôli zlému pripojeniu. Po začatí streamovania sa nedá zmeniť napájanie (ak sme napojení na kameru, nemôžeme v rámci jedného Live Stream-u prejsť na mobil).
 • Myslíte na to, že každý Live Stream má svoj špeciálny „stream key“. Je to kľúč, na ktorý sa napája software v počítači. Pomocou neho viete Live Stream kontrolovať v programe (napr. ktorý obraz z kamery sa má zobrazovať). Plánovaný Live Stream má jedinečný stream key a nevieme na neho spustiť nový stream. Ak chceme mať 2 rovnaké Live Stream-y v rôznych časoch, na každý z nich potrebujete rôzne stream keys.

Dôveruj, ale zálohuj

 • Veľmi užitočné môže byť zálohovanie Live Stream-u na PC alebo externý recorder. Facebook by mal Live Stream uložiť, ale pokiaľ chybne vyhodnotí porušenie FB pravidiel, máte smolu. Už nikdy ho neuvidíte.

SOCIAL MEDIA POHĽAD

Plánovanie

 • Čas začatia Live Stream-u môže ovplyvniť, či bude vôbec sledovaný. Zohľadnite cieľovú skupinu a čas, ktorý by vyhovoval najmä jej.

Pointa

 • Nezabudnite na to, že Live Stream je len forma a dôležitejšia je aj tak idea samotného postu. Navrhnite taký Live Stream, ktorý reálne používateľovi niečo dá (informuje, zabaví, ukáže aktuálnu zaujímavú situáciu, je to vlog so zaujímavou pointou…)

Teasing

 • Upozornite používateľov, že sa niečo chystá. Či už teasingovým postom, alebo pokiaľ Live Stream naplánujete, vytvorí sa vopred post, na ktorom môžu používatelia odkliknúť, keď chcú, aby im prišlo upozornenie. Ten sa potom zmení v nastavenom čase na live prenos.

 • Pokojne spravte aj druhý teasingový post v daný deň. Veď, kto si to má pamätať.

Nečakané situácie – Plan C

 • Herec môže vypadnúť, je náhradník? Zviera nespraví, čo malo, alebo vám silný vietor odfúkne odpočítavanie súťažného stavu. Prejdite si váš scenár a jeho možné ohrozenia. Ak internet úplne vypadne na dlhší čas (nie je jasné, na ako dlho, odhadujeme na 2-3 minúty), tak sa automaticky Live Stream ukončí, nielen preruší. Vymyslite si dopredu prelinkovanie na nový Live Stream, alebo upozornite ľudí špeciálnou grafikou, môže to zachrániť celú situáciu.

Odpovedanie real-time

 • Nezabudnite, že je to interaktívna forma a stále ste na sociálnej sieti, nie v televízii. Sledujte, čo ľudia píšu a reagujte komentármi, upravujte live prenos, aby bol čo najatraktívnejší pre ľudí.

Boostnite to von

 • Aby sa Live Stream vyplatil, musí ho vidieť dostatočný počet ľudí. Pozrite sa na svoju časovú energiu, ktorú ste do Live Stream-u dali a aspoň v rovnakom pomere ju premietnite do finančnej energie proma. Samozrejme výška proma hlavne závisí od veľkosti cieľovej skupiny. V ideálnom prípade by bolo najlepšie, aby ste zasiahli aspoň 75 % cieľovej skupiny.

Pravidlá

 • Pravidlá na Facebook-u sú na to, aby sa porušovali… Tak to určite nie! Ten, kto sa riadi týmto heslom, veľmi nepochodí. Pravidlá sú možno jedna z najnudnejších častí, ale ovládať ich je základ.

Prieskumník

 • Počiatočné videnia Live Stream-u vytvárajú výrazný peak, ktorý sa postupne znižuje. Práve tento počiatočný organický nával ľudí určoval úspech Live Stream-u. Po uvedení Prieskumníka (Explore Feed-u) na Slovensku sa tento prvotný príchod znížil takmer dvoj- až trojnásobne. Keď sa k tomu pridá fakt, že Live Stream nie je možné boostovať hneď na začiatku, Prieskumník výrazne ovplyvnil výhody tohto formátu. Je však len v testovacom režime a tieto slová nemusia byť o pár dní aktuálne 🙂 Aj to je krása Facebook-u.

Šikovní ľudia (patria) do TRIADu

Stážist(k)a - Šikovní študenti, ktorí túžia po cenných skúsenostiach do svojho CV, píšte nám! >>

Pripravený na novú výzvu?
Hľadáme ťa!
Poď k nám