Pripravený na novú výzvu? Poď k nám

Čo je to chyba 404?

Počas surfovania na webe sa s ňou už stretol snáď každý. Chyba 404, alebo stránka nenájdená, je odjakživa zdrojom frustrácie pre používateľov, ale aj prevádzkovateľov webov. Táto chyba sa vám zobrazí, ak kliknete na nesprávny alebo nefunkčný link.

Čo je to teda?

404 je stavový kód HTTP. Zakaždým, keď navštívite webovú stránku, váš počítač vyžiada dáta zo servera pomocou protokolu HTTP alebo Hypertext Transfer Protocol.

Webový server následne odpovie stavovým kódom. Za bežných podmienok je tento kód 200 OK. Ten však nikdy nevidíte, pretože server pri ňom pokračuje a rovno vám odošle obsah stránky. Aktuálny stavový kód vidíte iba v prípade, ak dôjde k chybe, ako je to napríklad pri chybe 404.

Stránka 404 by mala obsahovať niekoľko častí:

  • vysvetlenie, že stránka neexistuje a možné príčiny
  • odkaz na hlavnú stránku
  • odkazy na populárne podstránky, produkty, články…
  • zanechať hlavnú navigáciu na stránke
  • uviesť kontakt v prípade, ak použivateľ potrebuje pomoc
  • embedovať search box
  • zaujať pútavým obrázkom alebo grafikou
Tu je niekoľko dobrých 404 stránok:

Dobrým príkladom takejto stránky je modrykonik. Jasne komunikuje problém a používateľkám rovno ponúka aj riešenia. Navyše obrázok na podstránke je nielen vtipný, ale aj relevantný pre používateľky webu (mamičky).

A samozrejme, radi sa pochválime aj tou našou 🙂

Chybovú stránku môžete nadizajnovať 2 spôsobmi. V tom prvom to môžete použivateľovi uľahčiť a vytvoriť stránku tak, aby čo najrýchlejšie našiel to, po čo na stránku prišiel. V druhom prípade sa môžete pohrať s dizajnom a vymyslieť niečo, čo vtipne a originálne zosobní vašu značku. Môže to byť trefný obrázok, gif, video alebo aj hra – hocičo, vďaka čomu si vašu stránku návštevník zapamätá.

Šikovní ľudia (patria) do TRIADu

Stážist(k)a - Šikovní študenti, ktorí túžia po cenných skúsenostiach do svojho CV, píšte nám! >>

Pripravený na novú výzvu?
Hľadáme ťa!
Poď k nám