Pripravený na novú výzvu? Poď k nám

Čo je reach?

Ak ste si mysleli, že reach (po našom – dosah, zásah) vymyslel až reklamný tím Marka Zuckerberga, mýlite sa. Tak ako existovala reklama pred Facebookom, existovala aj pred internetom. Dominantnými nosičmi boli televízia a rozhlas. A práve tam sa zrodil reach.

Nielen v digitále (viď nižšie), ale aj v mediálnej brandži je niekoľko možností ako sa môže reach merať a kategorizovať. Najčastejšie hovoríme buď o percentách alebo absolútnych číslach v tisícoch. V obidvoch prípadoch však reach pomenúva to isté – počet divákov/poslucháčov cieľovej skupiny v populácii, ktorí sledovali/počúvali daný kanál v čase, kedy bola reklama odvysielaná aspoň raz.

V kombinácii s frekvenciou zobrazenia tejto reklamy následne mediálni mágovia merajú efektívny zásah, čiže počet ľudí, ktorým zvolená frekvencia zobrazenia reklamy (napr. 5x za týždeň) postačuje na to, aby sa neskôr mohli stať zákazníkmi. Je totiž rozdiel či na trh uvádzate tuctový produkt vo vysokokonkurenčnom prostredí, ktorý si preto vyžaduje častejšie promo alebo skôr niečo inovatívne, navyše od známeho brandu.

Mediálna každodennosť ponúka aj ďalšie druhy reachov – napr. denný reach, ktorý sa často porovnáva s týždenným. Nemenej dôležitým je tzv. net reach, teda čistý zásah, ktorý meria len počet unikátnych konzumentov reklamy, pričom celkový počet zobrazení sa do úvahy neberie.

Digitál? Pánom reachu je Facebook

V súčasnom online marketingu používame reach a s jeho odnožami sa stretávame najmä na Facebooku. Aj preto je dôležité si povedať, aký je rozdiel medzi reachom organickým, platenýmvirálnym:

  • Organický reach – počet unikátnych užívateľov, ktorým bol zvolený obsah zobrazený aspoň raz bez využitia platenej reklamy (v súčasnosti Facebookom potláčaný)
  • Platený reach – počet unikátnych užívateľov, ktorým bol zvolený obsah zobrazený aspoň raz využitím platenej reklamy (v súčasnosti Facebookom podporovaný)
  • Virálny reach – počet unikátnych užívateľov, ktorí videli obsah, pretože niekto iný o ňom vytvoril tzv. story (príbeh). Typickým príkladom je, ak priatelia toho, kto vám opáčikoval post na vašej Facebook stránke, ho ďalej zdieľajú alebo s ním interagujú podobným spôsobom.

Facebook pozná ešte jedno dôležité delenie reachov:

  • Page Reach – počet unikátnych užívateľov, ktorí videli akýkoľvek obsah prepojený s vašou Facebook stránkou, vrátane reklám
  • Post Reach – počet unikátnych užívateľov, ktorí videli post na vašej stránke

Pozrite si detailne ako Facebook nadviazal na zvyky mediálnej brandže a umožnil marketérom používať reach v kombinácii s frekvenciou:

https://developers.facebook.com/docs/marketing-api/reachandfrequency/v2.3

Šikovní ľudia (patria) do TRIADu

SOCIAL MEDIA BRAND MANAGER - Si postami a boostami ostrieľaný "soušl", ktorý má v malíčku najpoužívanejšie sociálne siete, Facebook a Instagram, nielen po technickej, ale aj kreatívnej stránke? Poď k nám, naučíme ťa omnoho viac :) Klikni sem

ACCOUNT MACGYVER - Hľadáme ostrieľaného človeka, ktorý sa nebojí veľkých výziev ani náročných klientov, na riešenie problémov mu stačí kancelárska spinka a nielen v digitále je ako ryba vo vode. Jednoducho, TRIADovského account managera, ktorý sa vynájde v každej situácii ako rodený MacGyver. Cítiš sa na to? Odpovedz na zákerné otázky a si v hre!

 

COPYWRITER JUNIOR - Máme miesto (a mnoho iného) pre juniorného copywritera, ktorý miluje reklamu a písanie, rád sa učí, zabáva, inšpiruje sa kade - tade, nechá sa rozmaznávať kolegami a on na oplátku rozmaznáva svojich klientov tými najlepšími ideami a textami!

Si náš typ? Napíš nám odpovede, ktoré keď si prečítame, nebudeme už chcieť nikoho iného.

DTP GRAFIK - Vyznáš sa v press dátach, zalamovačkách, gramážach papierov a v neštandardných offline formátoch? Poď k nám, potrebujeme ťa ako soľ. Prihlás sa tu >>>